De Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta - locatie Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta, vestiging Rockanje

‘Samenwerking met brede school gaat van een leien dakje’

Door: Eimer Wieldraaijer - 29-06-2022

Veel Nederlanders kennen Rockanje enkel als badplaats. De 6500 inwoners van het Zuid-Hollandse dorp aan de Noordzeekust weten daarnaast ook dat de bibliotheek sinds een kleine twee jaar te vinden is in de Brede School aan de W. de Waalstraat 3. Helaas gooide corona een tijdlang roet in het eten, maar intussen slaat de bibliotheek ferm haar vleugels uit in de nieuwe behuizing.


Aanleiding

De Bibliotheek Rockanje (onderdeel van de Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta) zit sinds eind 2019 samen met een brede school in een nieuwe gebouw. Andere partners die onderdak hebben gevonden in het multifunctionele centrum zijn een buitenschoolse opvang, een peuterspeelzaal, een muziekschool en diverse sport- en culturele verenigingen die gebruikmaken van de sporthal. Wat was indertijd de aanleiding voor de bibliotheek om te verhuizen? Arnold Hertogh, manager dienstverlening & bedrijfsvoering bij de Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta: ‘Oorspronkelijk hadden wij in Rockanje een vestiging voor volwassenen en jeugd. Mede omdat we beleidsmatig de Bibliotheek op school (dBos) als speerpunt kozen en omdat we te maken kregen met bezuinigingen, hebben we een andere keuze gemaakt. Zodoende hebben we dBos uitgerold in de hele gemeente Westvoorne, waar Rockanje onderdeel van is. Anders gezegd: we zijn de scholen ingetrokken en we hebben de volwassenencollectie verkleind. Die volwassenencollectie stond voorheen in een oude sporthal in Rockanje, totdat de gemeente in Rockanje voor het brede-schoolconcept koos. Zowel met onze vaste collectie als met onze schoolcollectie hebben we daar aansluiting bij gezocht en gevonden.’

 

Concept/onderliggende visie

‘In de huidige locatie hebben we twee ruimtes tot onze beschikking. Op de begane grond bevindt zich de ruimte voor volwassenen en een jeugdhoek voor kinderen tot acht jaar. Boven is er de ruimte van de school waar de dBos-collectie staat voor de oudere kinderen. Deze collectie is ook toegankelijk voor onze leden. Zoals gezegd, staat qua beleid dBos bij ons centraal. Dat concept hebben we in 2012 omarmd en uitgerold. Daarnaast stellen we ons sindsdien op het standpunt: ga samenwerken met partners waar dat mogelijk is, want als bibliotheek alleen red je het niet meer om uitvoering te geven aan al je maatschappelijk-educatieve functies. Die keuze leidt ertoe dat de verhuizing naar een multifunctioneel centrum (mfc) voor de hand ligt. Niet alleen in Rockanje, maar ook in Hellevoetsluis, Brielle en Middelharnis, waar we met andere partijen onder één dak zitten.
Het mfc in Rockanje beschikt over een sporthal en enkele zalen, die apart verhuurd worden. Omdat bijvoorbeeld leesgroepen niet passen in onze bibliotheekruimte, huren wij af en toe ook een zaal.’

 

Locatie(keuze)

Het mfc in Rockanje ligt in het hart van het dorp.

 

Realisatie/jaar van opening

Op 25 november 2019 opende de Bibliotheek Rockanje de deuren voor het publiek. De eerste 250 bezoekers van de nieuwe bibliotheek ontvingen een limited edition-tasje.

 

Gebruik/beheer (ervaringen)

Hertogh: ‘Voordien zaten we in de foyer van de oude sporthal. Nu, in de nieuwe setting, komt onze bibliotheekfunctie veel beter tot haar recht. Bovendien kunnen we dankzij selfservice open zijn op de momenten dat er niemand van de bibliotheek aanwezig is. We zijn echt heel blij met de plek waar we nu zitten. Een goede combinatie tussen dBos en onze nieuwe dienstverlening.
Zoals op veel plekken in het land heeft corona en de daaruit voortvloeiende lockdown ook ons flink in de wielen gereden.’

 

Begroting/bouw- en inrichtingskosten

De inrichtingskosten van de Bibliotheek Rockanje (inclusief dBos) waren: 28.000 euro. ‘Die kosten vielen alleszins mee omdat we een aantal zaken meenamen van de vorige dBos-setting én van de vorige (her)inrichting die slechts een paar jaar eerder in die oude sportzaal had plaatsgevonden.’

 

Grootte gebouw (in vierkante meters)

De bibliotheekruimte is 87 vierkante meter.

 

Naam architect/interieurarchitect

Ontwerp gebouw: NOAHH/Network Oriented Architecture. 
De interieurarchitect is InVorm.

 

Tips/leermomenten (do’s and don’ts)

Hertogh: ‘Alle partijen gingen tegelijkertijd naar een nieuw pand. Dat maakt het een stuk makkelijker dan wanneer je ergens intrekt, zoals we op andere plekken ervaren hebben. We gingen allemaal naar een nieuw gebouw en stuitten dus niet op “oude rechten”. Bovendien had de gemeente een bedrijf ingehuurd dat het hele traject trok, en dat bedrijf heeft uitstekend werk verricht. Om een voorbeeld te geven: afspraak was afspraak, en daar hielden we elkaar ook aan.

Een voordeel was eveneens dat we al veel ervaring hadden wat betreft de samenwerking met scholen.’

 

Bijzonderheden/(lokale)kenmerken

‘De ruimte van de school, waar de collectie van dBos voor de bovenbouw gevestigd is, is tijdens de openingsuren van de bibliotheek ook geopend voor onze klanten. De samenwerking met de brede school gaat van een leien dakje.
Bijzonder is dat deze vestiging uitsluitend draait op vrijwilligers, een club van gemotiveerde mensen die al lang voor ons actief is.’


De site Architectenweb meldt over het mfc in Rockanje: ‘Het gebouw is opgetrokken in een gemêleerde zandkleurige baksteen, als referentie aan het omringende duinlandschap. 

Alle functies, inclusief de sporthal, zijn verbonden met en zichtbaar vanuit de centrale ruimte die de bezoeker meteen na binnenkomst betreedt. Dankzij een flexibele wand kan deze ruimte worden gekoppeld aan de naastgelegen multifunctionele zaal. 

Om de functie van de centrale ruimte als sociaal hart van het gebouw te versterken, is deze voorzien van een gecombineerde bar en balie met bijbehorende zit- en loungeplekken. Aan de andere kant is een “kunstmuur” gerealiseerd waarin werken en (sport)prijzen kunnen worden gepresenteerd.’

 

Contactpersoon (voor meer informatie)

Arnold Hertogh, manager dienstverlening & bedrijfsvoering bij de Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta: ahertogh@bzhd.nl